Gazete Duvar’ın 23 Şubat 2024 tarihli haberi aşağıdadır:

“Açlık Grevleri İzleme ve Takip Koordinasyonu, tutuklulara vitaminlerin verilmediğini, doktor kontrollerinin yapılmadığını ve tutukluların disiplin cezalarıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.”

DUVAR – İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) İzmir Şubesi hapishaneler komisyonları ile Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’nin (EGE-TUHAYDER) yer aldığı Açlık Grevleri İzleme ve Takip Koordinasyonu, Ege bölgesindeki cezaevlerine dair raporunu açıkladı. ÖHD İzmir Şubesi’nde yapılan basın toplantısına çok sayıda avukat katıldı. Basın metnini ÖHD İzmir Şube Eşbaşkanı Şükran Öztürk okudu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Türkiye’deki ağırlaşan infaz koşullarının düzeltilmesinin elzem olduğunu belirten Öztürk, İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş üzerindeki tecridin son bulması ve Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle 27 Kasım 2023’te tüm cezaevlerinde başlayan açlık grevinin bugün itibariyle üç ayı bulduğunu söyledi.

Açlık Grevleri İzleme Heyeti içerisinde yer alan kurumlara gelen başvurular ve mektuplar ile avukatların yaptıkları görüşmeler sonucu raporun oluşturulduğunu ifade eden Öztürk, “Açlık grevlerinin başladığı tarihten bu yana Ege bölgesi hapishanelerinde mahpuslarla yapılan görüşmeler sonucu edinilen bilgilere göre; hapishane idarelerinin mahpusların tıbbi hakları olduğu bilinci ile hareket etmedikleri rapor edilmiştir. Mahpusların tıbbi hakları çerçevesinde hareket edilmemiş olması nedeniyle bunun önüne geçilememesi halinde ileride mahpusların sağlıkları açısından kalıcı ve daha ağır sonuçlar doğacağı düşünülmektedir.  Süreli ve dönüşümlü açlık grevi eylemini sürdüren mahpusların belli tıbbi bakım hakları olduğu kesinlikle unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.  

‘SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILMAMAKTA’ 

Birçok cezaevinde açlık grevinin hekim gözetiminde sürdürülmediği, bir kısım hekimin ise meslek etiğine göre yaklaşım göstermediğine dikkat çeken Öztürk, “Açlık grevindekilerin vücut endeksinin takibini sağlayacak düzeyde düzenli tahlil ve ölçümlerin yapılmaması sürecin sağlıklı takibini zorlaştırmaktadır. Kimi hapishanelerde açlık grevinde bulunan mahpusların sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için revire gitmeleri dayatılmakta olduğu tespit edilmiştir. Grevdeki mahpuslar revire gidemedikleri için hekim tarafından sağlık kontrolleri yapılmamaktadır. Açlık grevinde bulunan mahpusların minumum düzeyde enerji harcamaları önemlidir. Yürümek, onların enerji kayıplarını arttıran bir eylem olduğundan idarenin revire kadar gitmelerinde gerekli kolaylığı göstererek tekerlekli sandalye ayarlaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘VİTAMİNLER VERİLMİYOR’ 

Açlık grevinde bulunanların alması zorunlu olan B1 vitamini, tuz, şeker, limon ve karbonatın düzenli ve yeterli miktarda verilmediğini kaydeden Öztürk, “Özellikle B1 vitaminin birçok hapishane idaresi tarafından temin edilmediği ve tutsakların bu nedenle B1 vitamini tüketemedikleri bazı hapishanelerde B12 kompleks olarak bu ihtiyaçları karşılamaya çalıştıkları veya bazı mahpusların B kompleks vitaminini dahi hiç tüketemedikleri tespit edilmiştir” dedi.

DİSİPLİN CEZALARI VE İNFAZ YAKMA

İdare tarafından iaşelerin eksik verilmesi veya verilmemesi, gereken hijyenik ortamın sağlanmadığını paylaşan Öztürk şu aktarımlarda bulundu: “Günlük olarak hekim kontrolünde izlemin sağlanamaması, idare tarafından açlık grevindeki mahpuslara disiplin cezalarının verilmesi, refakatçi sağlanmaması gibi sorunlar açlık grevinde olan mahpuslara yönelik işkence ve kötü muamele olarak değerlendirilir. Ayrıca, açlık grevleri sırasında izleme koordinasyonlarının genel olarak yaptığı gözlemlere göre açlık grevi eylemleri ile birlikte mahpuslara yapılan saldırılar, hücre ve disiplin cezaları, infaz yakmalar ile sürgünler hapishanelerdeki durumu daha da ağırlaştırmıştır. Özellikle verilen disiplin cezaları ile birlikte mahpusların sosyal etkinliklerden mahrum edilerek diğer mahpuslardan tecrit edildikleri rapor edilmiştir.”

(HABER MERKEZİ)”

Paylaş