Mezotopamya Ajansı’nın 21 Şubat 2024 tarihli haberi aşağıdadır:

RIHA – Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsakların ağız içi aramaya maruz kaldıkları için hastaneye gitmedikleri ve yine kutusunda verilmediği için reçete edilmiş ilaçlarını almadıkları belirtildi.”

“Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Mehmet Kurt, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı.

18 Şubat’ta görüştüğü ailesine cezaevi müdürünün değişmesiyle birlikte yaşadıkları hak ihlallerine yenileri eklendiğini söyleyen Kurt, hastaneye gidiş gelişlerde sorun yaşadıklarını, sevklerinin geç yapıldığını, sevk sırasında ise ağız içi aramasına maruz kaldıklarını anlattı. Kurt, bu uygulamalara tepki olarak ise hastaneye gitmediklerini söyledi. 

Yine daha önce paket halinde kendilerine verilen reçetelendirilmiş ilaçlarının tek doz şeklinde verilmeye başlandığını belirten Kurt, bu durumu protesto etmek için ilaç almadıklarını kaydetti.

Kurt görüşmede ailesine adli ve Fetö üyesi mahkûmlarla aynı alanda tutulup aynı havalandırmaya çıkarıldıklarını da aktardı.”

Paylaş