Gazete Duvar’ın 1 Mart 2024 tarihli haberi aşağıdadır:

“Bolu F Tipi Cezaevi’nde olan 30 yıllık hasta tutuklu Sedat Atsız’ın tahliyesi 3 ay süreyle ertelendi. Diyarbakır’dan Bolu’ya giden ailesi Atsız’ı alamadan geri döndü.”

DUVAR – Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan 30 yıllık hasta tutuklu Sedat Atsız, infaz süresini tamamlamasına rağmen Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu (İGK) tarafından tahliyesi engellendi. Diyarbakır’dan Bolu’ya giden ailesi Atsız’ı alamadan geri döndü. 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, dün yapılan kapalı görüşe giden Atsız’ın ailesi, “Biz görüşe gittiğimizde Sedat kurula çıkarılmadığını ve kendisine herhangi bir karar tebliğ edilmediğini söyledi. Bugün cezaevi önüne gittik ve yetkilileri aradık. Bize ‘Sedat Atsız’ın 3 ay tahliyesi ertelendi’ bilgisini verdiler. Bunun üzerine tahliyenin engelleme gerekçesini sorduğumuzda ise cezaevi idaresi ‘Gerekçe yok. Buradaki cezaevinin kuralı böyledir’ cevabı verildi” dedi. 

Atsız, 1994 yılında Diyarbakır’da gözaltına alındı. Devlet Güvenlikli Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Atsız, “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak”tan müebbet hapis cezası aldı. 30 yıllık infaz süresini tamamlayan Atsız, 2019’da Diyarbakır Cezaevi’nde iken kalp krizi geçirdiği, prostat ve böbreklerinden rahatsızlığı bulunduğu öğrenildi. 

(HABER MERKEZİ)”

Paylaş