Mezopotamya Ajansı’nın 7 Şubat 2024 tarihli haberi aşağıdadır;

“Kırşehir S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki 30 yıllık ağır hasta tutsak Ebubekir Yulu ile Hüseyin Bilecan’ın tahliyeleri “iyi halli olmadıkları” iddiasıyla ertelendi. 

Kırşehir S Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta tutsaklar listesinde yer alan 30 yıllık tutsak Ebubekir Yulu, tahliyesinin 6 ay ertelendiğini paylaştı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilli Serhat Eren’e fax gönderen Yulu, 30 Ocak’ta tahliye edilmesi gerektiğini ancak tahliyesinin İdare ve Gözlem Kurulu’nun “iyi halli değil” gerekçesiyle engellendiği bilgisini aktardı. 

İKİ TUTSAĞIN TAHLİYESİ ERTELENDİ

Yulu, herhangi bir disiplin cezasının olmadığını, kurul tarafından verilen “dönem değerlendirme puanının” da belirlenen eşiğin üzerinde olduğunu, ancak buna rağmen tahliye edilmediğini ifade etti. Hakkındaki bir sonraki değerlendirmenin 6 ay sonra yapılacağını kaydeden Yulu, aynı cezaevinde bulunan Hüseyin Bilecan’ın da tahliyesinin engellendiğini aktardı. 

Yulu, böbreğinde kist bulunduğunu ve bel fıtığı hastası olduğunu belirterek, yaşadıkları ihlalleri de anlattı. Yulu, hastaneye götürülürken ağız içi arama dayatmasına maruz kaldıklarını, içme suyunun kireçle olduğunu ve arıtma sisteminin bozuk olduğunu söyledi. 

ANAYASAYA NİÇİN AYKIRI?

DEM Partili Serhat Eren, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) başvuruda bulunarak, kurulun aldığı kararlarının “anayasaya aykırı olduğunu” belirtti. 

Başvuruda, tahliyesi engellenen tutsakların tespit edilmesi ve kurulların tutsaklar hakkında verdiği raporların detaylarının incelenmesi istendi. 

Başvuruda, şu taleplere yer verildi: 

“* Bu raporların incelenmesi için Cezaevi Alt Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulmasını,

* İdare ve gözlem kurulu raporlarının içeriklerinin incelenerek keyfi, subjektif, soyut değerlendirmeler içerip içermediği, denetime elverişli olup olmadıklarının değerlendirilmesini,

* Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik’in kaldırılması için Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmasını,

* İyi hal raporu verilmeyerek haksız ve hukuka aykırı şekilde özgürlüğünden alıkonulan siyasi tutsakların tahliyesi için Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmasını,

* İşbu başvurunun konusu olan hasta mahpus Ebubekir Yulu ve Hüseyin Bilecan’ın tahliyesinin ertelenmesine gerekçe gösterilen sebeplerin incelenmesini ve öznel koşullarının değerlendirilerek bir rapor hazırlanması için Kırşehir S tipi cezaevi idaresi ile görüşme sağlanmasını, mahpusların ziyaret edilmesini,

* Hasta mahpus Ebubekir Yulu’nun tedavisinin sağlanması için gerekli adımların atılmasını,

* Kırşehir S tipi cezaevindeki kireçli su probleminin çözülmesi için ivedilikle çalışma yapılmasını talep ederiz.”

Eren, ayrıca yaşanan ihlallere dair Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. 

MA / Mehmet Aslan

Paylaş