Mezopotamya Ajansı’nın 11 Şubat 2024 tarihli haberi aşağıdadır;

“Sağ eli ve bacağı olmayan hasta tutsak Şaban Kaygusuz’un annesi Durri Kaygusuz, Dîlok’tan Amed’e gelerek Adalet Nöbeti’ne katıldı. Anne Kaygusuz, “Umutluyuz, önümüzde özgürlük var” dedi.

Cezaevlerindeki siyasi tutsakların 25 yıldır tutulduğu İmralı Adası’nda tecrit uygulanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü talebiyle girdikleri açlık grevi eylemi 77’nci güne ulaştı. Tutsak yakınlarının benzer taleplerle başlattığı Adalet Nöbeti eylemleri de sürüyor. 

Adalet Nöbeti eylemlerinde yer alanlar, açlık grevindeki tutsakların sesi, soluğu olma çabasında. Girerek başka kentlere yayılan bu nöbetlere katılanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Amed’deki Adalet Nöbeti’nde yer alanlardan biri, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutsak olan Şaban Kaygusuz’un annesi Durri Kaygusuz.

Sağ eli ve sağ bacağı olmayıp yüzde 90 engelli oğlu Şaban Kaygusuz, 2018 yılından beri tutuklu. 

Televizyonda gördükten sonra başlatılan nöbet eylemlerine katılmaya karar veren anne, arabaya atlayıp Amed’in yolunu tutmuş. 

OĞLU İÇİN ŞARKI BESTELEDİ

Yakın bir zaman önce kendisi de siyasi nedenlerle cezaevine girmiş olan Durri Kaygusuz, tahliye olduktan sonra oğlu için mücadele etmeye devam eder. 

Katıldığı nöbet eylemindeki oğlu için besteleyip tüm siyasi tutsaklara armağan ettiği şarkıyı diğer eylemcilerle birlikte seslendiren anne, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğü için eyleme katıldığını dile getirdi.

Bir insanın dört duvar arasına konulup ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesinin büyük bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Kaygusuz, “Bu nedenle tecrit kabul edilemez. Tecrit kalkmayana kadar ne biz özgürleşiriz ne Türk halkı. Bu halk hep hastalıklı ilerler” dedi.

‘ARTIK AĞLAMAK İSTEMİYORUZ!’

Anne Kaygusuz açlık grevlerine ilişkin ise “Bugün zindanlarda tecrit olduğundan ötürü açlık grevleri var. Önceki dönemlerde de gördük, tutsaklar ölene kadar açlık grevinde kaldılar, cansız bedenleri cezaevinden çıktı. Bugün de cezaevine ses olunmazsa cansız bedenleri tekrar çıkacak. Biz istiyoruz ki zindanlardan cansız bedenler çıkmasın. Annelerin yüreği yanmasın, gözyaşları dökülmesin. Artık ağlamak istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

50 yıldır özgürlük ve barış istediklerini, ölene kadar da bundan vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Kaygusuz, “Tek amacımız bu.  Bütün anneler çocukları için Adalet Nöbetlerinde. Umarız başarılı oluruz. Umutluyuz, önümüzde özgürlük var” diyerek, herkesi Adalet Nöbetleri ve iki koldan devam eden Özgürlük Yürüyüşü’nü daha fazla sahiplenmeye davet etti.”

Paylaş